بانک های آذربایجان‌غربی تکالیف قانونی را برای توسعه اشتغال استان انجام دهند

 استاندار آذربایجان غربی با اشاره به لزوم توجه همه نهادهای مسوول به ارتقای شاخص های اشتغال در استان و تلاش برای بهبود وضعیت استان در کشور گفت: بانک های استان نسبت به انجام تکالیف قانونی برای اعطای تسهیلات در حوزه اشتغال، توجه ویژه داشته باشند.

محمدصادق معتمدیان یکشنبه شب در جلسه کارگروه اقتصادی، سرمایه گذاری و اشتغال آذربایجان غربی افزود: باید عملکرد همه بخش ها به ویژه بانک ها در حوزه ارتقای شاخص های اشتغال در استان به عملکرد قابل قبول برسد و مردم به صورت واقعی از این تسهیلات بهره مند شوند.

وی اضافه کرد: یکی از مهمترین ظرفیت های آذربایجان غربی، توسعه بخش کشاورزی و ارتقای اشتغال در این بخش است که باید بانک ها به ویژه بانک تخصصی کشاورزی در این باره بیشتر اهتمام کند.

استاندار آذربایجان غربی یکی از سیاست های اصلی اجرای طرح تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری را ماندگاری روستاییان در محل های زندگی خود عنوان کرد و ادامه داد: طرح هایی که در این راستا تصویب شده و برای آنها تسهیلات در نظر گرفته می شود باید مبتنی بر مزیت های روستایی بوده و به خود روستاییان اختصاص یابد.

معتمدیان گفت: منافع این تسهیلات باید به طور کامل به روستاییان برسد تا بتوانیم از مهاجرت آنان به شهرها و همچنین حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ از جمله ارومیه جلوگیری کنیم.

وی اظهار کرد: در یک سال گذشته سرمایه گذاری های بسیار خوبی به ویژه در حوزه توسعه عمرانی استان صورت گرفته که مزیت های قابل توجهی از جمله در بخش اشتغال داشته که باید این مزیت ها بررسی و در آمارها ارائه شود؛ حوزه عمرانی استان باید در این خصوص به دقت میزان اشتغال را بررسی و اعلام کند.

وی افزود: همچنین در یک سال گذشته بیش از ۹۰ واحد تولیدی راکد به چرخه تولید بازگشته که میزان اشتغال آن باید احصا شده و در آمارهای مربوط به بخش اشتغال به صورت کامل و واقعی درج شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی هم در این جلسه با اشاره به اینکه نرخ بیکاری استان در تابستان سال گذشته ۹.۵ درصد بوده، اضافه کرد: این نرخ در تابستان امسال به هفت درصد کاهش یافته که ۱.۹۶ درصد کمتر از متوسط کشوری و ۲.۵ درصد کمتر از دوره مشابه سال گذشته است.

علی دهقانی ادامه داد: در حالی که تابستان سال گذشته، رتبه هفدهم کشور در نرخ بیکاری را داشتیم، امسال این رتبه به پنجم کشوری کاهش و بهبود یافته است.

وی اعتبارات اختصاص یافته به آذربایجان غربی درحوزه تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری را ۹۰۵ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: از این میزان ۷۷۶ میلیارد تومان پرداخت شده است.

وی افزود: در این راستا هم در بخش تسهیلات ابلاغی و همچنین بازپرداخت وام های پرداخت شده، ۳۲۲ میلیارد تومان تسهیلات باقی مانده که با تصویب طرح ها در کارگروه های مربوطه، در صدد جذب همه این رقم هستیم.

در این جلسه در خصوص وضعیت اشتغال استان در سال جاری در همه بخش ها، بحث و تبادل نظر شد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زبان