تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبارات احیای دریاچه اورمیه

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه، با اشاره به تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبار ۵ هزار میلیارد ریالی احیای دریاچه، گفت: اقدامات و مصوبات کارگروه در سطوح ملی و استانی باید به صورت خروجی‌محور باشد و از فعالیت‌های آماری و اظهاری خودداری شود.

 محمدصادق معتمدیان شامگاه شنبه در جلسه کارگروه استانی نجات دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی که با محوریت بررسی طرح‌ها و اقدامات اجراشده در سال جاری و پیشنهادات دستگاه‌ها برای سال ۱۴۰۲ برگزار شد، اظهار داشت: فعالیت دستگاه‌ها و اقدامات مدیران در بخش‌های مختلف به عنوان اقدامات حاکمیتی محسوب می‌شود و باید به تمام مصوبات و برنامه‌های احیای دریاچه با دقت و حساسیت ویژه پرداخته شود.

وی افزود: اقدامات ویژه و اساسی در حوزه‌های آب، کشاورزی و محیط زیستی به منظور بهبود وضعیت دریاچه جزو الزاماتی است که مدیران این بخش‌ها بایستی با دقت نظر نسبت به اجرای آن‌ها اقدام کنند تا در آینده شاهد بروز مشکلات برای مردم و دولت در این خصوص نباشیم.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه، با اشاره به اینکه نباید اقدامات مصوبات به صورت نمایشی و ارائه گزارشی باشد، گفت: خروجی‌محور بودن اقدامات و نیز نگاه درست و اصولی به مصوبات در سال آینده نیاز اساسی و جدی در دستگاه‌ها است که به همین دلیل حساسیت ویژه روی این موضوع داریم.

وی، با بیان اینکه اعتبارات مصوب ۵ هزار میلیارد ریالی توسط دولت تخصیص داده شده، بیان داشت: عنایت و توجه ویژه شخص رئیس جمهور در این زمینه کارگشای بسیاری از مسائل بوده و همت دولتمردان نیز در این خصوص وجود دارد، بنابراین مدیران استانی و مرتبط با کارگروه باید نسبت به اجرای مصوبات و اقدامات خود با دقت نظر و توجه کافی وارد کار شوند.

معتمدیان، در خصوص نگرانی‌های قبلی مدیران نسبت به عدم تامین منابع مالی برنامه‌ها، گفت: در حال حاضر هیچ نگرانی و دغدغه‌ای نسبت به نبود منابع مالی نداریم و برای اجرای هر برنامه و طرحی باید با جدیت وارد میدان شویم.

وی، اطلاع رسانی شفاف و دقیق از اقدامات وتغییرات دریاچه را لازمه پیشبرد امور برشمرد و عنوان کرد: برای این امر، نیازمند همراهی و همفکری مدیران مربوطه هستیم که باید با هماهنگی بیشتر و با تعیین زمینه‌های مدنظر برای مصاحبه با رسانه‌ها وارد شوند و تمام امورات و اقدامات در این زمینه را بدون کم و کاست و به صورت دقق و شفاف با رسانه‌ها در میان بگذارند.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه، اقناع‌سازی مردمی و حضور مدیران و کارشناسان در میان مردم را لازمه موفقیت در برنامه‌ها دانست و ابراز داشت: حرکت از سیستم سخت افزاری به سمت نرم افزاری در مسیر جدید کارگروه مدنظر ما بوده و به همین دلیل باید ارتباطات مستقیم مدیران و کارشناسان با مردم در اولویت باشد، نرم افزار کردن اقدامات باید با محوریت مردم باشد.

وی، ارائه آمار و اطلاعات متناقض و نادرست از جانب برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی را دلیل عقب ماندگی در امورات عنوان کرد و گفت: متاسفانه خروجی امورات برای مردم و حتی برای مدیران بالادستی ملموس نیست و به همین دلیل شاهد بی اثر بودن این اقدامات هستیم، باید نسبت به خروجی‌محور بودن دقت کافی داشته باشیم.

معتمدیان، ضمن انتقاد از وضعیت مدیریتی در جهاد کشاورزی و نبود برنامه ریزی مدون برای طرح‌های تعریفی این حوزه، خاطرنشان کرد: وضعیت کشت محصولاتی نظیر یونجه، سیب و چغندرقند باید در آذربایجان‌غربی و حوضه آبریز دریاچه ارومیه کنترل شود و با کاستن از میزان کشت این محصولات، نسبت به آگاهسازی مردم و کشاورزان در خصوص اثرات امر و نیز افزایش درآمد کاشت محصولات کم آب بر اقدامات لازم انجام پذیرد.

وی همچنین بیان داشت: طرح‌های انتقال آب به دریاچه شامل تونل کانی سیب، تصفیه خانه شماره ۳ ارومیه و نیز انتقال پساب ارومیه به دریاچه باید تا دهه فجر امسال پایان یافته و مورد بهره برداری قرار گیرد. اینکه مدیران نبود راه‌های قانونی برای انجام امورات را بهانه می‌کنند و تاخیر در زمان اجرا دارند، یقینا با تبعات جدی و جبران ناپذیر برایشان همراه خواهد بود.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه، برخورد با پیمانکاران متخلف را جزو دستورات اصلی نشست کارگروه برشمرد و تاکید کرد: سازمان مدیرت و برنامه‌ریزی استان نسبت به برخورد جدی با متخلفان و پیمانکارانی که موجب تاخیر در اجرای طرح‌های مرتبط با احیای دریاچه می‌شوند، اقدام جدی به عمل آورد و نسبت به معرفی و جلوگیری از ادامه فعالیت این پیمانکاران وارد شود.

وی، خواستار نگاه ویژه مدیران کارگروه به پیوست‌های علمی و دانشگاهی در طرح‌ها شد و خطاب به اعضای کارگروه نجات دریاچه گفت: در تمامی جلسات مرتبط با کارگروه باید از ظرفیت دانشگاه ارومیه و دانشگاه تبریز به عنوان مراکز علمی دخیل در کارگروه ملی استفاده شود تا به این ترتیب زمینه برای رشد علمی طرح‌ها نیز فراهم شود.

در این جلسه که بیش از ۳ ساعت به طول انجامید، تذکرات و اخطارهای جدی از سوی معتمدیان به مدیران کم‌کار در حوزه‌های مختلف و به ویژه کشاورزی و آب ارائه شد و مقرر شد که در جلسه آتی نسبت به ارائه طرح‌های متناسب با احیای دریاچه و نیز رشد کیفی و خروجی کارها گزارشات مربوطه ارائه شود.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زبان