سگ‌های ولگرد بعد از تزریق واکسن بی‌خطر نمی‌شوند

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌ غربی گفت: به دلیل رهاسازی سگ‌های ولگرد بعد از واکسیناسیون، این حیوانات بعد از واکسیناسیون نیز همچنان خطر انتقال بیماری را دارند، زیرا در مجاورت سایر حیوانات واکسینه نشده و محیط‌های آلوده قرار می‌گیرند.

سید امید خلیل‌زاده در رابطه با معضل سگ‌های ولگرد در سطح آذربایجان‌ غربی و به ویژه ارومیه، با اشاره به نگرانی‌های موجود در این زمینه، اظهار داشت: یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌ها در رابطه با سگ‌های ولگرد، موضوع انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان از جمله هاری، کیست‌های هیداتیک و انواع انگل‌ها است که توانایی آلوده‌سازی انسان‌ها را دارند.

وی افزود: جمع‌آوری سگ‌های ولگرد توسط شهرداری‌ها و بخشداری‌ها انجام می‌شود. این سگ‌ها بعد از جمع‌آوری به پناهگاه حیوانات بی‌سرپناه منتقل شده و بعد از انتقال و مراحل واکسیناسیون و درمانی با حضور مسئول فنی بهداشتی به عنوان نماینده دامپزشکی انجام می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌ غربی عنوان کرد: عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد نیز در این پناهگاه توسط دامپزشک‌ها انجام می‌پذیرد.

وی با تشریح مراحل واکسیناسیون سگ‌های ولگرد، گفت: تاکنون ۹۴۲ قلاده سگ در پناهگاه واکسینه شده‌اند. در روند واکسیناسیون اولویت واکسن هاری با سگ‌های صاحب‌دار است که سالی یک نوبت به این سگ‌ها واکسن هاری تزریق می‌شود، اما تزریق سگ‌های ولگرد هم در دستور کار است. علاوه بر واکسن هاری، درمان‌های انگلی نیز در این پناهگاه‌ها انجام می‌پذیرد.

خلیل‌زاده در رابطه با روند صحیح کنترل بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان، بیان داشت: اگر بخواهیم بیماری‌ها را در سگ‌های ولگرد کنترل کنیم، باید بعد از جمع‌‌آوری این سگ‌ها، آن‌ها را در محلی نگهداری کرده و در طبیعت رهاسازی نکنیم تا این حیوان در معرض ارتباط با سایر سگ‌های ولگردی که هنوز واکسینه نشده‌اند و همچنین محیط‌های آلوده واقع نشود، سگ‌ها و حیوانات ولگرد در جریان این ارتباط یا حضور در محیط آلوده مجددا به انواع بیماری‌ها آلوده می‌شوند.

وی گفت: در کنار این موضوع، نیاز به تکرار هر ساله واکسن داریم که این مشکل روند کار را پیچیده می‌کند. از طرفی شهرداری بودجه و امکانات کافی را برای نگهداری این سگ‌ها در اختیار ندارد و از طرف دیگر بعد از واکسیناسیون کامل سگ‌های ولگرد، این حیوانات مجددا ناقل بیماری‌های مختلف هستند.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه واکسیناسیون حیوانات ولگرد هزینه‌های هنگفتی بر روی دست دامپزشکی می‌گذارد، خاطرنشان کرد: برای مثال تزریق واکسن هاری برای هر قلاده سگ حدود ۶۵ هزار تومان است. با توجه به ابعاد گسترده این معضل، تصمیم‌گیری صحیح برای این حل آن پیچیده شده است.

وی در پایان با اشاره به تاثیر واکسیناسیون برای کنترل بیماری در سگ‌های ولگرد، ادامه داد : واکسیناسیون سگ‌های ولگرد در شرایطی موثر خواهد بود که سایر حیوانات بعد از واکسیناسیون رهاسازی نشوند و در جوار حیوانات آلوده قرار نگیرند، اما متاسفانه به دلیل محدودیت بودجه شهرداری‌ها و مشکلات قانونی، این کار از توان شهرداری خارج است. به نظر می‌رسد که قوانین این حوزه نیازمند بازنگری مجدد از سوی متولیان امر است.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زبان